ارتباطات و فناوری اطلاعات
شنبه یازدهم آذر ۱۳۹۱

مانیتور های لمسی امروزی اکثراً از تکنولوژی IPS بهره می‌برن که بر خلاف مانیتورهای TN زاویه‌ی دید وسیع و رنگ‌های بسیار طبیعی به نمایش می‌ذاره.

تا به حال مانیتورهای چندلمسی رزولوشنی بالاتر از ۱۰۸۰×۱۹۲۰ (همان Full HD) نداشتن. حتی مانیتورهای ۲۷ اینچی هم به کیفیت ۱۰۸۰p محدود بودن. البته این کیفیت بسیار بالا هست و کم ترین کمبودی از لحاظ کیفیت در این مانیتورها احساس نخواهید کرد.

طبق استاندارد مایکروسافت مانیتورهای چند لمسی باید بتونن ۵ نقطه‌ی لمسی مجزا را شناسایی کنن. در نتیجه مانیتورهایی که دارای سنسورهای مادون قرمز برای تشخیص محل لمس صفحه هستن، مناسب نیستند چون در تشخیص چندلمسی اشتباه می‌کنن. به همین دلیل در مانیتورهای چندلمسی از صفحات خازنی با قابلیت تشخیص ۱۰ نقطه‌ی لمسی همزان استفاده میشه. این صفحات در واقع صفحاتی هستن که در مبایل‌ها و تبلت‌ها استفاده میشن.

مشخصه‌ی دیگری که مایکروسافت از صفحات لمسی انتظار داره، اتصال به رایانه از طریق پورت USB یا از طریق i2C bus هست. به خاطر این که  i2C bus یک اتصال مدار به مدار،‌ و در مانیتور که یک ابزار خارجی به کار نمیاد. 

بنابراین تنها راه اتصال یک مانیتور لمسی به رایانه با استاندارد مایکروسافت پورت USB خواهد بود. مایکروسافت مشخص نکرده که منظورش پورت USB 2 یا USB 3 هست پس نباید تفاوتی بین این‌ها در این اتصال باشه. در عمل هم ثابت شده که هر دو اتصال سرعت خوب و مناسبی برای یک مانیتور لمسی دارن.

مانیتور لمسی باید قابلیت ارتقاء نرم‌افزار دستگاه(Firmware) توسط کاربر را داشته باشه.

مانیتور لمسی باید HID-Compliant باشه.

برای یک مانیتور لمسی به غیر از پورت USB  به یک پورت انتقال تصویر هم احتیاج هست. امروزه مانیتورها معمولا پورت‌های DVI، VGA و HDMI دارن و برخی مدل‌ها مانند Dell S2340T،علاوه بر پورت‌های معمول پورت DisplayPort هم دارن.

انواع:

مانیتور Acer T232HL bmidz در دو مدل ۲۳ اینچی به قیمت ۴۰۰ دلار و ۲۷ اینچی به قیمت ۷۰۰ دلار عرضه میشه.

این مانیتور دارای قابلیت هایی مثل: پخش تصاویر سه بعدی با وضوح ۱۰۸۰×۱۹۲۰، پایه‌ی فلز خمیده  که فنری  و قابل تنظیم هست ، و علاوه بر روی میز  بر دیوار  هم نصب میشه.

مانیتور Dell S2340T با اندازه‌ی ۲۳ اینچ، ۶۵۰ دلار قیمت داره که این قیمت برای یک مانیتور ۲۳ اینچی بسیار زیاد هست. ولی در عوض دارای پورت USB 3،پورت DisplayPort، وب کم و میکروفون هست و پایه‌ای داره که مییشه به وسیله‌ی اون مانیتور را کاملاً به صورت خوابیده در اورد تا کار با صفحه‌ی لمسی راحت‌تر بشه. این مانیتور از ده نقطه‌ی لمسی همزمان پشتیبانی میکنه.

شرکت Planar مدل  Helium 8 یا PCT2785 را معرفی کرده که ۲۷ اینچ هست و به نظر میاد که به قیمت ۸۹۹ دلار به فروش برسه.
LG هم از مدل ET83 Touch 10 رونمایی کرده  ولی جزئیات فروش  هنوز معلوم نیست.

 به نقل از پی سی دانلود
نوع مطلب :
برچسب ها :بالاي صفحه